האם ידעתם שיש לכם מוח נוסף?

מכירים את המשפט "יש לי פרפרים בבטן…או " יש לי תחושת בטן ש…"?
מכירים את התופעה של שלשולים לפני בחינה מכרעת או פגישה גורלית?

ביפן המעיים נחשבים למקום מושבם של המחשבה והנפש. מספרים על איל-הון יפני שנשאל איך הוא מקבל החלטה בקשר לעסקה גדולה והוא ענה: "אני בולע אותה ואם ההרגשה בבטן טובה אני עושה אותה"

המעיים הם "צינור החיים הפנימי" שלנו, יש להם מוח משל עצמם והוא קשור בקשר הדוק למוח שלנו. מוח המעיים נוצר מאותה רקמה עוברית שממנה נוצר המוח שלנו והוא מחובר אל המוח באמצעות מערכת העצבים. המעיים הם האיבר היחיד בגוף, פרט למוח, שיש לו מערכת עצבים משל עצמו והיא קשורה קשר ישיר למוח שלנו. יש קשר הדוק בין בריאות המעיים לבין הבריאות הכללית שלנו.

הגוף שלנו ניזון ממה שאנחנו מעכלים ולא ממה שאנחנו אוכלים. למה הכוונה?

המזון שאנחנו אוכלים עובר תהליך פירוק שמסתיים במעיים. בשלב זה, כל הרכיבים התזונתיים שהיו במזון, נספגים דרך קרום המעי ומגיעים לכלי הדם שמסיעים אותם לכל תא ותא בגוף. הגוף שלנו ניזון רק מאותם רכיבים שנספגו דרך קרום המעי והתובנה הזו מסבירה את החשיבות הקריטית שיש למערכת העיכול על הבריאות שלנו. כאמור, מוח המעיים פועל בצורה עצמאית לגמרי.

  • הוא מניע את המזון מלמעלה כלפי מטה ע"י תיאום התכווצויות של שרירי צינור העיכול.
  • הוא גורם לשחרור הורמוני מעיים ואנזימים מהתאים, לצורך קידום תהליך העיכול.
  • הוא עוזר בהזרמת הדם כדי שהמזון שנספג דרך קרום המעי יגיע ליעדו.
  • הוא שולט בתאי הדם הלבנים של מערכת החיסון ובתאי הדלקת במעיים.

מאחר שמוח המעיים קשור למוח שלנו, כל המידע הזה עובר אל המוח באמצעות מערכת עצבים ויש תקשורת הדוקה ביניהם. מכאן ה"פרפרים בבטן", מכאן מגיעה תחושת הרעב ועוד. במעיים שלנו מתקיימת מערכת אקולוגית עצמאית שנקראת מיקרוביום (Microbiome). חיים בה למעלה מ-500 זנים של חיידקים שמשקלם הכולל הוא 1.5 ק"ג. חלקם חיידקים רעים וחלקם חיידקים ידידותיים ומועילים.

החיידקים הפרביוטיים הטובים עוזרים בעיכול ובספיגת המזון דרך קרום המעיים, הם עוזרים בייצור ויטמינים חיוניים כגון ויטמין K וביוטין, שומרים על איזון ה PH ועוד. החיידקים הרעים הם טפילים למיניהם, קנדידה וחיידקים יוצרי רעלים.

במערכת האקולוגית של המעיים מתחוללת מלחמה בין החיידקים הטובים והחיידקים הרעים. כאשר החיידקים הרעים מתרבים הם גורמים לשיבושים קשים שיש להם השפעה מכרעת על הבריאות שלנו. האיזון  העדין בין החיידקים הטובים והרעים תלוי במה שאנחנו אוכלים.

החיידקים הרעים אוהבים סוכר וככל שצריכת הסוכר עולה כך יש להם יותר מזון והם מתרבים. כשאנחנו נוטלים אנטיביוטיקה היא הורסת גם את חיידקי המעיים הטובים וע"י כך מופר האיזון באקולוגיה של המעיים.

בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים שבדקו את הקשר בין מערכת העיכול והמיקרוביום, לבין הבריאות שלנו. החוקרים הגיעו למסקנה פורצת דרך האומרת שהבנת המיקרוביום תמגר את המחלות הכרוניות כפי שהמצאת האנטיביוטיקה  מיגרה את המחלות הזיהומיות.

שימרו על בריאות מערכת העיכול שלכם והיא תעזור לכם לשמור על הבריאות הכללית שלכם.

GRN – ניקוי רעלים ושמירה על בריאות מערכת העיכול

מאחלת לכם באהבה, שפע של בריאות טובה
talya
טליה מצפון, מורה לחיים
ומאמנת לשפע של בריאות

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה