DSC09738

את הראיון הזה קיים ערן שטרן עם רוברט שמין לפני כ-3 שנים. כשתקראו אותו תבינו שהמידע הזה הוא נכון ומדוייק בכל רגע בחיינו. שיחה על הצלחה בעסקים, התמודדות עם חוסר אמונה של אחרים כלפינו, אנחנו כילדים ואיך זה משפיע עלינו כשאנחנו מתבגרים ועוד.


לפרטים והרשמה לכנס הקרוב עם רוברט שמין לחצו כאן >>>

ש: כשמורה אומר לתלמיד שלו "אתה אידיוט", הילד מרגיש מאויים. לך אמרו את זה כל הזמן. איך אתה הרגשת?
ת: רוב האנשים לא יודעים, אבל לא יכולתי לדבר עד גיל 10. וגם כשיכולתי לדבר, המצב לא השתפר. נכשלתי כל הזמן. עד גיל 18 לא ידעתי שיש לי דיסלקציה. המורים אמרו שאני טיפש, שאני בעייתי. אגב, לא רק המורים אמרו את זה. גם המשפחה, החברים וכו'. אני חושב שכולנו כאן מאותה סיבה בשיחה הזו – להיזהר מאוד באיך שאנחנו מדברים, מה אנחנו אומרים למבוגרים, לילדים וגם לעצמנו. יש לכך השפעה מאוד גדולה על אנשים.

אני חושב שהסיבה לכך שאני מצליח בעסקים ושאחרים מצליחים היא שאנחנו יודעים לבקש עזרה.  בגיל צעיר מלמדים אותנו לא לבקש עזרה, להתמודד לבד. לעומת זאת אנשים מצליחים נשארים פתוחים במחשבה ולא מפחדים לבקש עזרה.

האדם היחיד שהאמין בי כילד היתה סבתא שלי. היא מעולה לא אמרה מילה שלילית עלי. ביליתי איתה הרבה מאוד זמן. היא כל הזמן אמרה לי מילים בונות וחיוביות וזה מה שגרם לי להמשיך קדימה.

שימו לב למילים שאתם משתמשים בהן כלפי עצמכם. אנחנו המבקרים הגדולים ביותר של עצמנו. לאף אחד אין זכות להגיד למישהו שהוא טיפש או "אתה תעשה טעויות" אלא אם יש להם דרך אחרת טובה יותר להראות להם וללמד אותם.

ש: מה אתה אומר לעצמך כילד כשאתה שומע את הדברים האלו מהמורים?
ת: האמת היא שלא כל כך הקשבתי. יש הרבה שליליות בחוץ. הייתי ילד שמח וחברותי. למרות שהיו מקרים לפעמים שהאמנתי לדברי המורים וזה היה מעציב ומתסכל. אבל העדפתי להתמקד בטוב. למרות הדיסלקציה והכשלונות התמקדתי במה שאני טוב בו ואני טוב בקריאה. הייתי קורא כל ספר בספריה, אפילו את האנציקלופדיה קראתי.

כל אחד טוב במשהו ופחות טוב בדברים אחרים. אני תמיד מציע לאנשים להתמקד במה שהם טובים ואוהבים כי כשאנחנו לא פועלים באופן הזה אז הדברים לא עובדים. לימדו אותנו שככל שנסבול יותר ונתאמץ יותר גם כשאנחנו לא נהנים כך נצליח. וזה פשוט לא נכון.
השאלה היא איך אנחנו מתייגים את עצמנו. כל השאר לא משנה. מה שאתם חושבים על עצמכם זה נכון. אנשים תמיד יתייגו אותנו, הכל תלוי מה אתם חושבים. רק אתם יכולים לשנות את הדרך בה אתם חושבים.

ש: מה היתה נקודת השינוי? מה קרה?
ת: לימדו אותי שאתה צריך להיות חכם כדי לעשות כסף, שאתה צריך כסף כדי לעשות כסף, שאתה צריך להיות עשיר כדי להצליח ולעשירים יש מועדון סגור. לעומת זאת, סטטיסטית, רוב האנשים העשירים התחילו עם מעט מאוד כסף. החיים שלך משתנים בשנייה, ברגע שאתה מקבל החלטה.

פגשתי אדם מבוגר שלא סיים לימודים, לא הלך לקולג', לא ידע לקרוא. היה אדם מאוד מאוד פשוט. כזה שאם הייתם רואים הייתם חושבים שהוא הומלס. והיה לו עסק של נדל"ן. כשפגשתי אותו היו לו 121 נכסים, הוא הרוויח מעל מיליון דולר בשנה ויצא ל-6 חופשות במהלך כל שנה. הוא לא הגיע ממשפחה עשירה, לא היה לו כסף לפני, הוא לא היה חכם מאוד ובכל זאת היה עשיר. הוא עשה זאת! הוא הצליח!

הוא הראה לי מה צריך לעשות, וכמו רוב האנשים, בהתחלה התנגדתי. לקח לי שנתיים ובסוף התחלתי לעשות את מה שהוא עשה. שאלתי את עצמי מה יהיה אם אני אהיה יותר טוב ממנו ב-10%. עשיתי את זה במשך שנתיים, בחצי משרה והגעתי לנקודה שפרשתי בגיל 30. לא מאוד עשיר אבל עם הכנסה מאוד יפה שאיפשרה לי לפרוש. אחרי כמה שנים חזרתי שוב לנדל"ן.

אנשים צריכים להתחיל, אנשים צריכים לעשות. צריך לפשט דברים, לא לעשות אותם כל כך מורכבים. רוב העסקים הם פשוטים ודומים והם בנויים על אנשים.
אל תקשיבו לאנשים מסביב ובטח לא לכאלו שלא עשו שום דבר. יגידו לכם שאתם לא תוכלו להצליח, שאתם לא יודעים איך לעשות דברים מסויימים ושאתם לא טובים.  אל תקשיבו.

דבר נוסף שמונע מאנשים להצליח זה הפחד. אנשים מפחדים מעשיית הצעד הראשון. הדרך להתמודד עם זה היא להתחיל בצעדים קטנים. והדבר השני, הצעד השני, לשאול את עצמנו מה הדבר הכי גרוע ישכול לקרות.

ש: היום אתה מלמד אנשים בכל העולם לעשות את מה שאתה עשית. כשאתה מדבר מרגישים את התשוקה ואת מטרת חייך, את הייעוד שלך בדברים. באיזה שלב בחיים הבנת שזו המטרה שלך?
ת: אני חושב שהמטרות שלנו משתנות עד שאנחנו יודעים מה היעד האמיתי בחיינו. אני התחלתי את העסק כי רציתי חופשות, רציתי לטייל בעולם, לא לעבוד הרבה, לחיות בלי מתח. לא חשבתי שאתעשר. חשבתי שאפתח עסק ויהיה לי כסף ואז אהיה מאושר. וזה באמת מה שקרה. הרווחתי כסף, יצאתי לחופשות, טיילתי בעולם.

ואז התחלתי לשאול את עצמי שאלות כשהשורה התחתונה היא "מה עכשיו?" יש לי בית גדול, רכב יפה, עשיתי כסף אבל זה לא הכל. היתה תקופה בחיי שהייתי הומלס והבנתי שגם כשיש את הכסף, זה לא רק הכסף שעושה אותנו מאושרים.

היה לי מנטור דתי מישראל ששאל אותי שאלה אחת חשובה: כששואלים את הבן שלך מה אבא שלו עושה, מה הוא עונה? עניתי שהוא בן 15  ושאני לא יודע מה הוא עונה. כנראה שהוא אומר שאני עוסק בנדל"ן, לוקחי אותו לחוף, לטייל… ואז הוא שאל את השאלה הבאה: מה היית רוצה שהוא יגיד? ופתאום, אני שרגיל לדבר, לא היה לי מה להגיד. ואז הוא שאל: מה אתה אוהב לעשות? מה עושה לך טוב? אז עניתי שאני אוהב לטייל, לעזור לאנשים. עשיתי קצת התנדבויות וצדקה ומאוד נהניתי מכך. ואז התחלתי ללמד. אני עדיין עוסק בנדל"ן, יש לי עוד עסקים. אני אוהב את עולם העסקים ויחד עם זאת אני אוהב לעזור לאנשים ולשנות את חייהם.

רוב האנשים לא יודעים להגדיר מה הם עושים וכשאתם יודעים להגיד ב-100% מה אתם עושים, בדיוק כמו שאתם יודעים כל עובדה אחרת לגבי חייכם בבטחון מלא, אז אתם עושים את מה שאתם אמורים לעשות.

הדבר המצחיק הוא שמאז ההכנסה שלי עלתה. הוא התערב איתי ההכנסה שלי תעלה ב-300% ואני לא האמנתי. שאלתי אותו איך זה יכול להיות אם אתה לא משנה כלום? הוא זכה. וזה קרה כי הייתי ממוקד בייעוד שלי. הייתי מאושר, מסופק מאוד, לא דחפתי יותר מדי. כשאתה עושה מה שאתה אוהב, זה פשוט זורם. אני לא חושב שאני אפילו עובד. הדבר החשוב הוא להירגע, לזכור שהחיים הם אומנות. לא להקשיב לשליליות, ליצור את החיים שלכם. בעצמכם. זה לא משנה מה אתה יודע או לומד, זה מה שאתה עושה.

ש: החיים הם עליות וירידות. ספר לנו על תקופות כאלו בחייך ואיך התמודדת?
ת: אני תמיד שואל אנשים: כמה פעמים קורה לנו שהדברים לא מסתדרים בדיוק כמו שאנחנו רוצים? ואנשים עוני- 20-30 פעם ביום! אם אתה עושה דברים עם הרבה אנשים, אתה נבחן כל הזמן. אתה מקבל החלטות כיזם. אנשים מצליחים אוהבים אתגרים ולקבל החלטות.

היה מקרה בחיי, אחרי שהתעשרתי וכתבתי ספר "סודות של מילונרים", שלא היה לי כסף בחשבון. בכלל. הייתי צריך לקחת את הבן שלי עם חברים שלו לסרט ולא היה לי את הכסף. משהו כמו 100 ש"ח. ישבתי במשרד ופשוט בכיתי. לא הבנתי איך זה קורה לי. בסוף מצאתי צנצנת עם כסף ולקחתי את מה שהיה שם וכמובן שבהמשך הסדרתי הלוואה מול הבנק. אבל זו היתה נקודת מפנה בחיי, בעסק שלי. נשבעתי שזה לא יקרה לי שוב. החלטתי שתמיד תהיה לי תוכנית גיבוי.

מה שעשיתי כשטעיתי היה לשאול את עצמי איך אני יכול ללמוד מזה? מה אני יכול לעשות אחרת? צריך להבין שאנחנו מגדירים כשלון או הצלחה. אם נבין שכשלון הוא למידה ושאנחנו צריכים ללמוד מחוסר ההצלחה אז נוכל להיות מצליחים.

ש: פעם שאלתי אותך למה אתה חושב שיש אנשים שעדיין לא הצליחו. אתה אמרת שזה מכיוון שהם לא נכשלו מספיק. תסביר.
ת: אם אדם לא רוצה אתגרים זה בסדר. אל תעשה כלום. גם לא יקרה כלום. אנשים מצליחים הם אנשים שעושים ולכן קורים להם דברים מדהימים. אנשים שמתמודדים עם דברים גדולים, עם אתגרים והפכו להיות מי שהיו.

אפשר ללמוד מכל דבר ומכל אחד אם אתה פתוח. אפילו מילד בן 5 שרוצה משהו ולא שומע את ההורים שלו אומרים לו "לא". הוא מתעקש וממשיך. אפילו מעבריינים אפשר ללמוד. הם בטוחים בהצלחה, הם בטוחים במה שהם עושים ב-100% אחרת הם לא היו עושים זאת בכלל.
תתעלמו מה"לא". תשמעו את ה-100% הצלחה.

ש: צופים בנו בעלי עסקים או כאלו שרוצים לפתוח עסק. תן להם עצה אחת.
ת: הדבר הגדול ביותר – כולנו במשימה. האם אתם יודעים מה המשימה שלכם? כל עסק, כל צבא, כל אדם – כשהוא במשימה אין דבר שיכול לעצור אתכם. משימה קודם, כסף אחר כך.

ש: אמרת קודם "צעדים קטנים". איך אדע אם אני עושה מספיק?
ת: כיזם השאלה הזו תמיד קיימת. תמיד אתה עושה עוד ועוד ועוד. פשוט תהנה מהעשייה כי תמיד תהיה תחושה שיש עוד מה לעשות. וזה נכון, תמיד יש. אבל, תקבעו מטרה ולכו אחורה בצעדים. תקבעו תאריך יעד ולכו אחורה – איזה משימות יש לכם לעשות כדי להגיע למטרה.

ש: ספר לנו על הפעילות בישראל.
ת: יש כאן המון דברים, עשייה מרובה. מעולם לא חשבתי שזה מה שיכול להיות.
הפרויקט העיקרי הוא פרוג'קט X, תלמידים שלומדים להשקיע בנדל"ן. הם עושים כסף בהשקעות נדל"ן, יש קהילה וטריינרים, יש מפגשים. זו תוכנית של עשייה. קריאה זה טוב אבל עשייה זו הדרך האמיתית ללמוד ולהצליח.

ש: איך אתה מגדיר עושר?
ת: אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה מתי שאתה רוצה מבלי לדאוג לכסף.
תרשמו לעצמכם מספר שאתם רוצים להגיע אליו, שתדעו לאן אתם מכוונים. דבר נוסף, הכרת תודה. בלי הודיה לעולם לא תהיו עשירים ולא תרגישו עשירים. עושר הוא הכרת תודה.


לפרטים והרשמה לכנס הקרוב לחצו כאן >>>

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה