זמן

זמן הוא משאב, המשאב היחיד המוקצב לכל בני האדם בצורה קבועה, לכל האנשים מסביב, לחברים שלך, לבוס שלך וגם לך – יש 24 שעות בכל יום, כמות הפעמים שאדם יקבל את הקצבה הזו זה כבר נושא לפעם אחרת.

מה אנחנו אמורים לעשות עם זמן בעצם?

ובכן, זמן כמו כל משאב אחר נועד על מנת שיעשה בו שימוש שיקדם את המטרות שלנו, אך בניגוד למשאבים רגילים שאנו מכירים מהיום-יום, בהם אנו יכולים לבחור אם להשתמש בהם כמו גז, נפט ומתכות – זמן הוא המשאב היחיד שאין לנו יכולת לבחור שלא להשתמש בו ו"לחסוך" אותו כמו משאבים אחרים, זמן הוא מד קצוב שמתאפס כל 24 שעות ומתמלא שוב ושוב.

השאלה "מה אנו אמורים לעשות עם זמן?" עלתה לי לאחר ששותף מאוד קרוב אמר לי שדברים איתי לעיתים קרובות קורים מהרגע להרגע כמו פגישות שנקבעות בהתראה של כמה דקות וכד', שאלתי אותו בחזרה – לעומת מה? והמשכתי – קורה שאני מוצא שיש לי זמן פנוי ואני מרגיש שאני צריך למלא אותו.

משם השיחה כבר התקדמה למקומות אחרים, אבל השאלה הזו המשיכה להטריד אותי, אני אדם שמאוד חשוב לו שהזמן שלו יישאר יעיל והמחשבה על כך שאני אוכל להיות יעיל יותר כמעט הלהיבה אותי.

הדבר הראשון שעלה לי לראש בכל הנוגע להתייעלות בזמנים היה מערכת זמנים קבועה – אבל מצאתי שיש לי בעיה בנושא, כמו שאותו שותף העיר לפני כן – אני נוטה לעבוד מהרגע להרגע, ואני עובד ככה כבר זמן רב, ואפילו המחשבה על לבנות מערכת קבועה שאני אצטרך לעבוד על פיה הלחיצה אותי.

משם יצאתי עם שתי מסקנות:
הראשונה – מערכת לא באמת נועדה להכתיב לך מה לעשות אלא לתת לך רעיון כללי של מה עליך לעשות.
השנייה היא רעיון שעלה לי באיזשהו שלב – לבנות מערכת של כל דבר שאני עושה, כלומר קובץ אקסל עם טור שמחולק לחצאי שעות וכל חצי שעה להוסיף את הדברים שעשיתי בחצי השעה האחרונה.

אני מיישם את המסקנה השנייה כבר מספר ימים ואני שמח לומר שהיא עזרה לי במספר דרכים:

1.    היא עזרה לי להבין את המונח "זמן" מעט יותר טוב, ואני חושב שזה עונה על השאלה שעלתה בהתחלה – "מה אנו אמורים לעשות עם זמן?".
כיום כשאני חושב על זמן, אני מדמיין טבלה ממש כמו זו שאני בונה לעצמי עם הבדל אחד – בטבלה הזו יש אלמנט נוסף, ככל שבחצי השעה מסוימת הייתי יותר אפקטיבי ועשיתי דברים שיותר חשובים לי המשבצת של המשימה תצבע בצבע בהיר, וככל שהייתי פחות יעיל או פרודוקטיבי המשבצת תצבע בצבע כהה יותר, כשאני חושב על מה אמורים לעשות עם זמן אני מדמיין מצב אידאלי בו כל הטבלה נוטה לצבע בהיר שמייצג עשייה והתקדמות.

2.    אני מאמין שבטווח הארוך היא תיתן לי רעיון די טוב של איך אמור להראות הזמן שלי על מנת לבנות מערכת שתעזור לי להיות יעיל יותר.

3.    החשובה ביותר – היא נתנה לי את היכולת לראות את כל הדברים שעשיתי, אני לא מסוגל להסביר את הרגשת הסיפוק בסוף היום כשאני מסתכל על כל הדברים שעשיתי באותו יום ומבין שעשיתי המון והתקדמתי עוד לעבר היעדים שלך.

 

אין לי אלא להמליץ גם לכם לנסות טבלה כזו, היא לא חייבת להיות מדויקת וברזולוציה גבוהה כמו שאני עושה עם שלי, אך אני מאמין שבטווח הארוך היא תעזור גם לכם להיות יעילים יותר ולהעריך יותר את עצמכם על הדברים שאתה עושים.

 

ישנן שתי נקודות שייתכן וחשבתם עליהן עד כאן –

אני דיברתי המון על להיות פרודוקטיבי ויעיל, אך זה בעצם תלוי במטרה של כל אחד, אני משתדל לעשות כמה שיותר דברים וכמה שיותר בצורה יעילה כדי להספיק כמה שיותר, ככה אני יכול לקחת על עצמי יותר פרויקטים בו זמנית לעבוד עליהם, אך ישנם המון אנשים שיעדיפו לעשות דברים בצורה רגועה יותר על מנת לסיים לחלוטין לפני שעוברים לפרויקט הבא, או שמטרתם בחיים היא לרבוץ על הספה עם האקס בוקס, כל אחד "ייצבע" את המשבצות שלו בהתאם למשמעות שיש לדבר בשבילו.
חשוב לשים לב – הטבלה הזו, בין אם תחליטו ליצור אחת ובין אם תדמיינו את הצבע הכללי של הטבלה שלכם, היא הטבלה שלכם ורק שלכם, ככה שחשוב שתהיו אמיתיים עם עצמכם בנוגע אליה.

וכמובן, עם כל החשיבות של להיות יעיל, אל תשכחו לנוח מדי פעם, בטבלה שלי רשום לי מדי פעם שעשיתי חצי שעה של מנוחה וסתם ישיבה וחשיבה, אבל גם הרגעים ה"מבוזבזים" נותנים את הדחיפה הזו קדימה למטרות שהצבנו לעצמנו.

אם הגעתם עד כאן אני מקווה שנהניתם מהקריאה אבל יותר מכך אני מקווה שתיקחו משהו מכאן, בין אם זה לחשוב על הזמן שלכם על מנת להתייעל, בין אם זה להחזיר אתכם לחשוב על המטרות שלכם ואם אפילו תתנו לטבלה צ'אנס אם תעשו אפילו אחד מאלו, אני אדע שהצלחתי.

תוכלו לספר לי מה לקחתם מכאן או לשאול אותי שאלות במייל שלי –

[email protected]

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה