2017 08 31 17 34 47 ראיון  שרון אייזן מארחת את רוברט שמין   Winfluence – מגזין עסקים ונדל ן בעולם הח 1

שרון אייזן היא מרצה מובילה בתחומה ומומחית בינ"ל לחשיבה תוצאתית יישומית לחברות, ארגונים והשוק הפרטי.
אתמול היא אירחה את רוברט שמין בשידור חי ויחד הם דיברו על הקשר בין יצירת תוצאות, התפתחות אישית, עולם הנדל"ן ואיך כל זה מתקשר לשפע כלכלי.

לפניכם תרגום של חלק מהראיון:

ש: איך הכל התחיל?

ת: אני עדין שואל את עצמי לפעמים אם זה חלום, אולי אני עדיין בכלל תלמיד שבוהה בשעון. אנשים מסתכלים עלי ורואים אמריקאי עשיר, עוסק בנדל"ן, סופר אבל מה שהם לא יודעים זה שלא דיברתי עד גיל 10. רק בגיל הזה לימדו אותי לדבר. ואז חשבו שמאותו הרגע הכל יהיה בסדר עבורי.
הבעיה היתה שנשרתי מכל כיתה. אפס, אפס, אפס. בגיל מאוחר יותר גילו שיש לי דיסלקציה ואני חושב שזה נהדר כי אתה בטוח תהיה אדם מצליח אם שמים לך תווית.

ש: אז מה שאתה אומר שזה שיש לך דילקציה עזר לך להיות מצליח?

ת: לחלוטין. אני חושב שהילדים שלומדים הכי הרבה אלו הילדים שיש להם בעיות. ואני הייתי כזה.

ש: אז בעצם הקושי זו דרך לגדול?

ת: זו תפיסת עולם. למה למשל ישראל כל כך מצליחה? יש בה הרבה יותר יזמים ועסקים משאר מדינות העולם.

ש: אבל איך זה עובד? נשירה מבית הספר בטוח השפיעה על הבטחון העצמי שלך כילד . מתי ואיך זה השתנה?

ת: לחלוטין. הייתה בי המון שליליות כלפי בי"ס. אני בעד לימודים ואני מעריך את החינוך אבל אני לא סיימתי תיכון וגם לא קיבלתי תעודה. בבי"ס הם מתמקדים במה שאתה לא יכול לעשות, וכל מה ששמעתי היה זה שאני לא טוב. 'אתה לא יכול ללמוד מתמטיקה', 'אתה לא יכול ללמוד מדעים', 'מה קורה איתך? יש לך גישה שלילית!'
הם לא התמקדו במה אני כן יכול לעשות ולכל אחד יש חוזקה כלשהי, איזו מתנה או כשרון כלשהו.

היום, כשיש לי בית ספר שאני הקמתי, אני לא מוכן שיתייגו ילדים תחת הגדרות ותוויות.

הייתי צריך ללמוד כיצד לצאת מבעיות ופיתחתי מיומנויות להתמודדות ולעבודה עם אנשים. אז הייתי לא טוב בלימודים אבל למדתי להיות טוב עם אנשים.

סבתא שלי היתה האדם היחיד שהאמינה בי. היא כל הזמן אמרה לי אל תקשיב לאנשים אחרים. בסופו של דבר סיימתי אוניברסיטה. אך לא היה לי שום כיוון ממשי, עבדתי בעבודות מזדמנות והייתי מרושש. אפילו היתה תקופה שהייתי הומלס.

כשהייתי בן 27 פגשתי אדם ששינה את חיי.

עד אז הייתי כמו כולם – חשבתי שכדי שיהיה לך כסף אתה צריך כסף. לא באתי ממשפחה עשירה. חשבתי שצריך עבודה יותר טובה, ללמוד עוד, להשיג עוד עבודה, להתקדם בתארים. חשבתי שאם אתה לא נהנה ממה שאתה עושה אז צריך ללמוד עוד, לסבול עוד וכך הלאה. ולא אהבתי את הכיוון הזה, את התוכנית הזו.

המנטור שלי, ריי בניאן, לא היתה לו שום השכלה, לא תחכום מיוחד או רקע. והיו לו 120 נכסים משולמים בבעלותו, הוא עשה מיליוני דולרים בשנה וברגע שפגשתי אותו משהו אצלי במוח השתנה בשנייה.
פתאום הבנתי שכל מה שלמדתי אינו נכון. זו היתה הפעם הראשונה שהבנתי שאם הוא יכול אז גם אני יכול.

ש: זו בעצם נקודת מפנה. אמרת לעצמך: מה שכולם בעצם אמרו לי ומה שחשבתי מתברר כאינו נכון. הנה אני פוגש את האדם הזה שהוא לא דומה ולא מייצג שום דבר ממה שאמרו לי והוא עדיין מצליח.

ת: לחלוטין. נכון. אבא של עבד 47 שנים עבור אותה חברה. באמריקה אתה מקבל 10 ימי חופשה בשנה, כולם עובדים 50 שבועות. אבא שלי עבד מאוד קשה, 6 ימים בשבוע, לקח חופש של כמה ימים במהלך השנה וזהו.

ואז פניתי לריי וביקשתי ממנו שיראה לי איך הוא עושה את זה. הבחור הזה, לקח חופש 6 חודשים בשנה והרוויח מיליונים. הייתי צמוד אליו כשנה, למדתי ממנו וכמו כולם, לא עשיתי מה שהוא אמר, התחכמתי והתנגדתי. על הכל התווכחתי ועשיתי ההיפך.

לבחור הזה היה מתכון לנדל"ן ועושר, וכל מה שהייתי צריך זה ללכת אחרי הוראות המתכון.

אחרי שהפקסתי להתנגד, שחררתי את האגו והתחלתי לעשות מה שהוא אמר לי, הצלחתי במשך 14 חודשים לרכוש 14 נכסים. הרווחתי כ-6,000-7,000 דולר בחודש מהשכרת הנכסים. לא עבדתי בכלל והרווחתי כסף כל חודש.

ש: אני רוצה לחזור רגע אחורה: אמרת שב-14 חודשים רכשת 14 בתים, כלומר בכל חודש רכשת בית מבלי שהיה לך כסף להשקיע בהתחלה. תוכל להרחיב קצת?

ת: 180 דולר זה הסכום שהיה לי בחשבון כשהפכתי למשקיע. שכ"ד שלי היה 800 דולר. תמיד הייתי בפיגור. ההורים שלי לימדו אותי לא ללוות כסף כי זה לא טוב.

אז שאלתי את המנטור שלי: 'אני לא יכול להשקיע בנדל"ן כי אין לי כסף, לא מזומן, לא נכסים, הבנק לא ייתן לי הלוואה. איך אני אשקיע?' והוא ענה לי: 'אתה צודק. עם הגישה הזו אתה לא יכול לעשות כלום. כל מה שאתה אומר לי זה מה אתה לא יכול לעשות. שנה את המחשבות שלך ל'איך אני כן יכול לעשות?'

אז אמרתי לו שאני לא יודע איך לעשות את זה כי אין לי כסף, והוא ענה: 'תמצא מישהו שיש לו'.

ובאמת, מצאתי עסקה טובה, הלכתי ל-6 אנשים וביקשתי את דעתם על העסקה. כמובן שאם תלך למישהו ותבקש כסף, רוב הסיכויים שהתשובה שתקבל תהיה מיד 'לא'. אבל, אם תגיע למישהו ותבקש את דעתו הכנה, כנראה שתקבל אותה.

וכך התחלתי למצוא אנשים עם דעה וכסף ומצאתי שותפי כסף. האנשים האלו הביעו את דעתם על העסקאות והם שמחו להצטרף לעסקה כשהיא היתה טובה.

ש: אבל איך ידעת היכן להתחיל? היית חדש בתחום, בלי כסף להשקיע ואתה רוצה ליצור תוצאות. איך אתה יודע מה לעשות ואיפה להתחיל?

ת: פשוט. רוב האנשים, כמו שקרה לי בהתחלה, קודם כל נבהלים ומתחילים לחשוב מלא מחשבות ובעיקר לדאוג.

הצעדים הפשוטים הם:
1. לקבוע מטרה – איזה יעדים אתה רוצה להשיג?
2. מוטיבציה – למה אתה עושה את מה שאתה עושה?
3. זמן – האם יש לך זמן? ללמוד לנהל את הזמן.

המנטור שלי אמר לי משהו ששינה את חיי  '5 דקות הן המון זמן'. ב-5 דקות אתה יכול בטלפון אחד למצוא את העסקה הנכונה, את האדם הנכון ולשנות את חייך.

הבעיה היא שאנחנו משתמשים בזמן לדאוג במקום לעשות את מה שאנחנו צריכים לעשות.

ש: בוא נדבר על סגירת עסקאות. זה בעצם עסקאות בין אנשים. צריך לתקשר ברמה האישית העמוקה ביותר.

ת: נכון. אם אנשים לא בוטחים בך הם לא יעשו עסקה איתך. כדי להיות מצליח אתה בונה מערכות יחסים עם אנשים.

ש: אנחנו רוצים לתת ערך לאנשים. מה הטיפים שתוכלו לתת לאנשים – איך למקסם את הפוטנציאל שלהם שתוביל להכנסה גדולה יותר?

ת: יש כאן 2 רמות של עבודה.

עושר הוא לא מספר. הוא גישה. לא משנה כמה אתה מרוויח, אם אתה לא מודה על מה ששיש לך, אף פעם לא תהיה עשיר. הודיה על הכל. כסף הוא אנרגיה, עם גישה לא נכונה לא יהיה לך עוד.

הדבר השני, הפרקטי שאנשים מחפשים, אני יכול לשאול שאלה אחת: כמה נכסים יש בבעלות או בשליטתך? ויכולים להיות 3 כאלו: מניות, נדל"ן ועסק משלך.

מאוד קשה להיות עשיר מהכנסה שוטפת של משכורת. אתה צריך להיות בעלים של נכסים.

ש: נגיד שאין לך כסף ואתה מוצא מישהו שיש לו. אתה צריך לזכור שאתה חייב ליצור WINWIN כדי ששני הצדדים יהיו מרוצים.

ת: נכון מאוד. אני הייתי מוכן לרוץ ולחפש את העסקאות כשאחרים לא רצו לחפש או שזה לא עניין אותם.

יש דרך נוספת לייצר WINWIN והיא נקראת WHOLESALE – אתה מוצא עסקה טובה, מוריד על חוזה ומוכר את העסקה למישהו אחר. זה שקנה ממך מתקן, משפץ ומוכר או רוכש לעצמו. WINWIN לשני הצדדים.

ש: האם השוק באירופה יציב יותר להשקעה מארה"ב? האם יש שם יותר הזדמנויות?

ת: חשוב לזכור, אנחנו לא עובדים לפי שווקים אלא לפי עסקאות. יש הזדמנויות בכל העולם. בכל מקום יש אזורים ענקים והמון הזדמנויות.

ש: זה קצת יכול להיות מפחיד. אם אנחנו קונים באזור שבו אנו חיים אנחנו יותר מכירים. איך ניגשים לרכוש נדל"ן במקום שאנחנו פחות מכירים, כמו ארה"ב או אירופה, ויוצרים תוצאות טובות שם?

ת: השאלה הראשונה של התלמידים שלנו זה 'איך אני בוחר שוק לעבוד בו?' וזה מה שאני עונה:
1. זה לא משנה איזה שוק תבחר.
2. אם יש לך מקום שאתה אוהב או מכיר כי יש לך שם מישהו, זה מקום טוב להתחיל בו.

ואז, בוא נתמקד עוד ונבחר את סוג העסקאות שאתה רוצה: wholesale, קניה שיפוץ ומכירה או אולי קנייה והשכרה, בנייני מגורים וכו'.

וכאן אנחנו שוב מתמקדים – בוחרים אזור ספציפי בתוך השוק הזה. אתה צריך להיות מומחה באזור של כמה ק"מ. תהיה ממוקד כדי שתלמד היטב ותתמחה וכך תגיע לתוצאות טובות.

ש: מה דעתך על ביטקוין? השקעות וירטואליות בכסף?

ת: אני משקיע כרגע במטבע וירטואלי אחר. ואני אגיד את זה: אני לא מומחה אבל אני משתמש במומחים. אין ספק שזה עשוי להיות מסוכן בעיקר מכיוון שזה כמו מערב פרוע. אין הגבלות או רגולציה. יש לי חברים שעשו הון אבל אל תשקיע כסף שאתה לא יכול להרשות לעצמך להפסיד.

הממשלה עשויה לקבוע רגולציה ומיסים ואני מאמין שזה יקרה באיזשהו שלב, וזה עשוי כמובן להשפיע על הערך של המטבע.

לטווח הארוך אני מאמין בזה אבל תבדקו היטב. סיכונים יכולים להיות הזדמנויות אבל תזהרו, קחו מומחים, דעו מה אתם עושים.

ש: מכיוון ששנינו עם אוריינטציה לתוצאות, אני רוצה לשאול האם אתה מוצא את עצמך עובד אחורה? כלומר, מבין קודם מה אתה רוצה להשיג ואז הולך אחורה כדי להבין מה לעשות כדי להשיג את זה?

ת: לחלוטין. זו הדרך היחידה עבורי. רוב הזמן הייתי מגיב למה שקורה לי בחיים. משהו קורה ואני מגיב. ואז הבנתי שאני צריך לעשות תוכנית איפה אני רוצה להיות והלכתי משם אחורה.

ש: איך אתה חושב שמישהו שעוסק בנדל"ן יכול להשתמש בדרך הזו להשיג תוצאות טובות יותר?

ת: לשאול את האנשים מה המטרות שלהם, למה הם רוצים לעשות כסף, למה הם רוצים לדאוג למשפחה שלהם וכך הלאה. להבין מה המוטיבציה של האנשים ואז משם להתחבר כדי להשיג תוצאות טובות יותר.

ב-08/09/17 יתקיים כנס 'איך זה שהאידיוט הזה עושה נדל"ן ואני לא' עם רוברט שמין.

מכירת הכרטיסים לקראת סיום וביום ראשון בחצות המחירים עולים.

לפרטים והרשמה לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה