2 בנדלן

– "תשמעי ראיתי את הקורס הזה.. הוא בדיוק תפור לנו…הוא כל כך יכול להתאים לחיינו.. הוא עשוי להכניס לנו רוח במפרשים"..

– "על מה אתה מדבר?? איפה יש לנו זמן להכניס עוד עיסוק בחיינו האינטנסיביים גם כך.. מאיפה מגיעים לך הרעיונות הללו?.."

אם השיחה הזו נשמעת לכם מוכרת בחייכם הזוגיים, מסתבר שאתם לא לבד. פעמים רבות אחד מבני הזוג רוצה, מתלהב, מלא תשוקה, לנושא מסוים ואלו השני נמצא במצב תודעתי שונה לחלוטין. אחד מבני הזוג לומד, שומע הרצאות, משתתף בסדנאות, ואילו השני עסוק בחיי היומיום, ובעבודה שלו, ומנסה לשרוד את חיי היומיום.. עוד עיסוקים נוספים? – למי יש זמן?

בפתח האביב, שמסמל את הפריחה וההתחדשות, ולאחר שקראנו את פסוקי שיר השירים בחג הפסח: "שימני כחותם על ליבך.." נעסוק היום בזוגיות, עסקים ובמה שביניהם.

בפגישות הרבות שלי עם פורשים, לא אחת אני שומע: "בסדר אני מבין את החשיבות ורוצה בכך, אבל את אשתי אין שום סיכוי לשכנע". פעמים רבות אחד מבני הזוג בטוח במהלך שהוא מתחיל לעשות, בהשקעה מסוימת, בסדנה או כל בדבר אחר, ואילו השני בכלל לא פנוי נפשית לשמוע על זה.
בשיחה מדהימה שהייתה לי לאחרונה, עם אשת פורש, שמעתי ממנה סיפור מעורר השראה: היא סיפרה לי שבעבר היא "דחפה" את בעלה להיכנס לעסקה למרות שהבינה שלא בהכרח זו העסקה הכי טובה. ששאלתי אותה, אם כך למה בכל אופן נכנסתם לעסקה? היא השיבה שהיה לה כל כך חשוב שבעלה ייכנס לעסקה, שעבור כך הכל היה שווה את המאמץ. עצם העשייה, ההתקדמות, ההליכה אל עבר חופש כלכלי, כל כך ברור ונהיר עבורה, והיה לה חשוב שבעלה יהיה שותף להתקדמות הזאת – שהיא הסכימה גם להתפשר על איכות העסקה.

גם אצלנו בחיים, לא תמיד התודעה הייתה משותפת. בנושאים שונים, היינו במקומות אחרים לחלוטין: האחד מוביל, קורא ומתעניין ואילו האחר טרוד, סקפטי ולא מבין לחלוטין במה מדובר. נכון שאת השירות הצבאי הארוך והממושך, ביצענו במהותנו ביחד. מרים הייתה שותפה מלאה לכל התהליכים, הרצונות, השיאים והאכזבות, ובכל שינוי או התקדמות, הייתי משתף אותה לחלוטין. בעבר שרציתי להשתחרר, בגלל כעס על המערכת, היא הייתה שם לחזק, ולהבהיר לי שאם הדבר נובע מראייה מפוקחת – לך על זה, אבל אם הדבר נובע רק מכעס, שעשוי לחלוף מהר, תמתין, ותחשוב שוב…

במהלך מלחמת לבנון השנייה, עברנו ימים לא קלים, אך מצד שני מלאי תחושת הגשמה ושליחות.  מרים חוותה רגעים מלאי חששות ופחדים. אולם למרות זאת, שהצלחתי באחד מסופי השבוע לסמס לה: "מה שלומכם, ואיך אתם מרגישים?" היא ענתה בגבורה: "אנחנו בסדר גמור, אבל תתרכז במשימה, בחיילים שלך.. אנחנו נהיה בסדר.." המשפט הזה נתן לי אנרגיה לעוד ימים ארוכים ומורכבים במלחמה.

גם את ההחלטה הסופית לפרוש, קיבלנו ביחד. התלבטנו על כך רבות, אבל בסופו של דבר קיבלנו את ההחלטה ביחד. מרים תמיד אמרה לי שאם אתה פורש, תחפש לעצמך כיוון כמה שיותר מהר.. הכיוון רק יעשה לך טוב בחיים. אמרה וצדקה.

בשנתיים האחרונות בחיינו, הבנו ששינוי כל כך משמעותי צריך להתבצע ביחד. לא נכון שהאחד יתחיל דרך כל כך משמעותית והאחר לא יהיה שותף איתו. היה ברור לנו שאת ההליכה המשמעותית אל עבר התחלה חדשה, נעשה ביחד.

הבחירה שלנו ללמוד נדל"ן כזוג, ולהקים עסק משותף הייתה הגשמת חלום עבורנו.

ששקלנו אנחנו את לימודי הנדל"ן, אני הייתי כבר עמוק בתחום, קראתי, הלכתי לשמוע הרצאות, השתתפתי בסדנאות, ואילו מרים עדיין לא. בתחום הזה היא נשארה מאחור. מרים היתה סקפטית ומפוחדת מהרעיונות החדשים וההרפתקניים. אבל מרגע שהתחלתי לחשוף אותה לרעיונות, לאט לאט, הדברים החלו להשתנות. בהתחלה הייתי מקריא לה משפטים מספר, לאחר מכן פסקאות שלמות. עד שהתעוררה גם בה התשוקה ללמוד ולהתפתח בנושאים של פיננסים, תודעה, והתפתחות.

כתבתי כבר בעבר שבאחד מימי השישי שלנו, בזמנים שהקדשנו לזוגיות שלנו, מצאנו את עצמנו יושבים בבית הקפה בכפר הרואה – משק יעקבס, ואני אמרתי למרים: " בואי נלך על זה ביחד".. התלבטנו, חייכנו, חלמנו, והרמנו על זה כוסית!  קבענו שלאחר 19 שנה שבילינו את חיינו פיזית כמעט בנפרד (נפשית היינו תמיד ביחד), נתחיל שלב חדש שבו נחווה את החיים ביחד.

לכנס של רוברט היא חששה ללכת בגלל האנגלית.. אבל החלטנו ללכת על זה ביחד, ולעשות את השינוי המדהים הזה בחיינו ביחד!

אז זהו, שלא תמיד זה כל כך קל.. ולפעמים אפילו קשה. אנחנו מטבענו רואים הרבה דברים שונה, ועובדים גם בקצב עבודה שונה. אני שהייתי רגיל לחיי מג"ד בגדוד חי"ר, לפעמים רץ מהר מידי עבור שנינו. אבל שנינו מבינים שעבורנו כמשפחה, וכזוג, נצעד בדרך ביחד, למרות כל הקשיים. בשנתיים האחרונות אנחנו לומדים להכיר אחד את השני, כפי שמעולם לא הכרנו בעבר.

תוך כדי לימוד ועסוק בתחום נולדו לנו מספר תובנות משמעותיות:

1.    אנחנו משלימים. כן השוני בינינו הוא חיובי. כל אחד תורם לעסק את הייחודיות שלו. מרים היא הנשמה והחום שבעסק. היא מביאה איתה את הירידה לפרטים, את ההקפדה, את הטעם העיצובי הייחודי שלה, את החום שביחסי אנוש. היא מעולה ביצירת קשרים עם אנשים, ויכולה להכניס לכל מפגש המון חום ואהבה. היא מהווה גם כתובת עבור נשות הפורשים, שמחפשות דמות נשית בעסק.
אני מביא לעסק את הראיה לטווח ארוך, את היכולת לקבל החלטות מהירות ונכונות,  את הקשר עם המשקיעים מהצבא, את התחום הפיננסי ואת התשוקה כל הזמן להתקדם.  (למרות שתשוקה לעסק – לשנינו יש).

2.    הגדרת תחומי אחריות – בעקבות הייחודיות שכל אחד מביא לעסק, הגדרנו תחומי עבודה מוגדרים שכל אחד מוביל אותם. כמובן ששנינו שותפים להרבה דברים, אבל ברור לדוגמא שבנושא של שיפוץ ועיצוב מרים היא זו שתוביל, ובענייני כספים, ניתוח עסקאות כלכלי אני אוביל. אנחנו מנסים להימנע ממצב שבו שנינו מתעסקים בהכל, כי חבל על הזמן של שנינו.

3.    אנחנו שותפים ומדרבנים האחד את השני: פגשתי הרבה אנשי עסקים שהם בודדים. שבשלב מסויים מחפשים שותף, לא תמיד מבחינה רציונלית, אלא בעיקר שפשוט לא כיף להיות לבד. הבדידות מאד קשה בעסקים. בעיקר במצבי משבר. תמיד שהיו לי כאלה בצבא, הייתי מיד מרים טלפון למרים ומקבל ממנה עידוד.  היכולת לעודד אחד את השני גם במצבי משבר, בקשיים, ולהיות שותפים כמובן להצלחות הוא מרכיב משמעותי ביותר בעסק. הייתי מתקשה לראות כיצד אני צועד בדרך כל כך משמעותית ללא רוח גבית.
קיבלנו ואנחנו ממשיכים לקבל הצעות לשותפות בעסק. ברור לנו תמיד ששותפות אמיתית זה רק בין שנינו, אבל שיתופי פעולה תמיד נשמח לעשות עם אחרים.

4.    ראייה משותפת לטווח ארוך – לפני 4 חודשים עשינו לנו סדנת יעדים זוגית. ישבנו בקומה ה-17 של מלון הרודס, הסתכלנו שנתיים ושלוש קדימה, וחשבנו כיצד ייראו החיים שלנו?
מהם המרכיבים המשמעותיים בחיינו, מבחינת זוגיות, משפחה, העסק, וכו'. והגדרנו לנו מטרות ויעדים. באותה סדנה זוגית הגדרנו לנו גם את "מספר החופש הכלכלי שלנו", כלומר לאיזו הכנסה פאסיבית אנחנו מצפים כל חודש, בכדי שתאפשר לנו להמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים, אבל ללא דאגה ליומיום. לאפשר לנו להמשיך לתת ערך, ללמד, להתנדב בעמותה למען הלומי קרב והכל ללא דאגה כלכלית. לאחר שקבענו זאת, בחרנו גם את אבני הדרך לשם. כמובן שהדרך להגיע לחופש הכלכלי, עשויה להשתנות בהתאם לנסיבות. אבל המטרה, והדרך ברורים.

5.    לדעת לצ'פר את עצמנו – קבענו לנו הרגל שלאחר הצלחה בעסק, כגון כניסה לעסקה מעולה, מכירה של נכס וכו', אנחנו נדע גם להנות מכך. לילה בבית מלון, אכילת במסעדה שווה, הם גורמים לנו להיות בפוקוס על ההצלחה וההישג.  לאחר שקיבלנו חוזה על מכירת הנכס הראשון שלנו, למרות שהשעה היתה חצות וחצי.. עצרנו, הרמנו כוסית וידענו לחגוג את זה. בסופו של דבר, אסור שהעסק יטשטש גם את ההישגים, והכיף שיש בעניין.

6.    אימונים – גם את ההחלטה להתאמן בריצה החלטנו ביחד. אנחנו מתאמנים עם מאמן אישי, מדהים שגם הוא פורש מצבא קבע. קנינו שעוני ריצה שמאפשרים לנו לרוץ בהתאם לתוכנית שבועית שהמאמן שולח לנו, והוא מסוגל לעקוב אחר כל ריצה, ולמדדים שלה: כמה היה הדופק, כמה התאמצנו, מה ניתן לשפר וכן הלאה. אנחנו משתדלים לקום בבקרים, לצאת לאימון יומי, ארוחת בוקר, ורק אחר כך לצאת לפגישות עסקים כאלו או אחרות.

7.    התקדמות תודעתית – כתבתי כבר בשבוע שעבר על החשיבות של התקדמות תודעתית, ביחד עם התקדמות מקצועית. גם אותה אנחנו עושים ביחד. העבודה על התודעה שלנו, היא תהליך זוגי, שכל הזמן אנחנו מעודדים ומקדמים האחד את השני. שהאחד פתאום נסוג, השני נמצא כדי לסמן לו את הכיוון.

8.    לשמור על הזוגיות – העיסוק ביחד אסור להכהות את הזוגיות. לפעמים העבודה ביחד, גורמת לכאורה ליחסים להיות עסקיים וקורקטיים, ופתאום משכיחה שבאנו לכאן בסופו של דבר להנות, ולשפר את חיינו. נכון, אנחנו לעיתים נופלים בכך, אבל כפי שכתבתי, תמיד יודעים לעשות את העצירות ולדעת להנות גם ביחד.  היתרון בעסק זוגי, שגם בחילוקי דעות בנושאים שונים, בסופו של דבר הצורך להמשיך להתקדם בעסק, מחייב אותנו מהר מכפי שהיה לפני כן, לדעת לפתור את חילוקי הדעות ולהתקדם.

ההליכה המשותפת שלנו ביחד, גרמה לנו לעודד מתעניינים רבים בתוכנית הליווי של פרויקט X, להיכנס ביחד. גם במקומות שלכאורה רק אחד מבני הזוג התעניין, וחיפש שותף ללימודים, לא אחת, ניסינו לברר עבורו האם אולי השותף הטוב ביותר יהיה בעצם השותף לחיים שלו.

אז כן, הדרך לא תמיד וורודה וקלילה, ומחייבת עבודה של שנינו כל הזמן. אבל אנחנו אוהבים לעבוד, ולהתקדם, בכל תחום, ובטח גם בתחום הזוגיות שלנו. העיסוק הזוגי משפיע על התנהלות המשפחה כולה. הילדים שותפים לחשיבה, מתעניינים בעסקאות, ובשבתות אחר הצהריים משחק העסקים "פרשביז" הפך להיות התחביב המשפחתי.

לסיכומו של דבר: ההליכה לתחום הנדל"ן כזוג הייתה הגשמת חלום עבורנו. לאחר 19 שנה שבהם הצבא, והיחידה, היו המשפחה השנייה שלי, הקמת העסק ביחד, היא מדהימה עבורנו. ההתקדמות העסקית, ההתגברות על הקשיים, הראייה לטווח ארוך, כמו גם היומיום: האימונים, הספרים, הסדנאות, בכל אלו אנחנו שותפים מלאים.

בחרנו לצעוד בדרך הזו כזוג. בחרנו להיכנס לדרך לא פשוטה, לדרך שבהתחלה היתה נראית גם קצת מפחידה – ביחד. להרפתקאה הזאת, שמשנה את חיינו  – אנחנו הולכים יד ביד.

 

ברור לנו כיום שהביחד הוא אחד מנקודות החוזק המרכזיות בעסק שלנו! 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה