housing crisis

המצב הנוכחי בארה"ב מעט מבלבל. מצד אחד המיתון כבר כאן וכל הסימנים על הקיר, ומצד שני הביקוש לנדל"ן בשיאו. לצד כל אלה, כמות המובטלים עלתה, והריבית כיום נמוכה מתמיד ועומדת על 2.8%. רק בחודש יולי נשבר שיא היסטורי של 15 שנים במכירות נדל"ן, גידול של 24.7% בין מכירות בתים ביולי ביחס ליוני ומתחילת השנה עלייה של 8.5% במכירות. לעומת זאת, קיימת ירידה של 21%  בכמות הבתים המוצעים למכירה, מה שמצביע על ביקוש עצום לבתים למרות הוירוס באוויר.

למה זה קורה?

1. היצע וביקוש

על פי הנתונים, נראה שאין מספיק דירות למכירה בארה"ב, למרות שגם לפני המשבר היה מחסור בדירות. בין השנים 2012-2020 הוקמו 10 מיליון בתי אב חדשים בארה"ב, ובאותן השנים נבנו רק 6 מיליון בתים חדשים, מה שייצר מחסור של 4 מיליון בתים בשנים הללו. אך מומחי נדל"ן מעריכים שההיצע דווקא יגדל ממש בקרוב עקב המשבר, כיוון שהמיתון בפתח ואנשים יאלצו להיפרד מבתיהם.

2807689962
נתונים רשמיים של מכירות בתים בארה"ב – זינוק משמעותי ביולי 2020

רוצים ללמוד איך גם אתם יכולים להיכנס לתחום היציב והרווחי ביותר בהיסטוריה?

קבלו גישה מיידית להדרכת נדל"ן
[ללא עלות]

2. ריבית נמוכה מאוד

כיום כדי לקנות דירה בארה"ב, אזרחים אמריקאים זקוקים להון עצמי של 5% בלבד לרכישה ובחלק מהמקרים 3% וגם 0% כמו בקרב יוצאי צבא. ברגע שמגיעים עם הון עצמי כל כך נמוך, באופן טבעי רוב התשלום הוא משכנתא. רק לסבר את האוזן, הריבית כיום נמצאת בשפל היסטורי ועומדת בממוצע של 2.8% ריבית קבועה (לא צמודה למדד), ואפילו פחות ליוצאי צבא ואנשים מסוימים.

בשנת 2007 לפני משבר הסאבפריים, הריבית עמדה על 6.5% שזהו פער משמעותי. כדי להבין את הפערים, בחנו את הדוגמה: אדם שרכש דירה ב- 300 אלף דולר, זקוק להון עצמי של 5% (הגבוהה ביותר). בשנת 2007 התשלום החודשי שלו עמד על -1,801$ וכיום על אותו הבית ישלם 1,183$ בלבד עקב הריבית הנמוכה, שזהו הפרש של 34%. 

1873388941
ריבית קבועה ל-30 למשכנתא לדיור בארה"ב, הקורנה הביאה את הריבית לשפל היסטורי

3. יציבות או חוסר יציבות

כידוע, משבר הקורונה יצר חוסר יציבות בשוק, וברגע שיש פחות יציבות אנשים רוכשים פחות, ולכן קיימת ירידה במספר הדירות המוצעות בשוק. לדוגמה, משפרי דיור מקפיאים כרגע את ההליך, אנשים לא ממהרים לרכוש בית בשל החשש מפיטורין וכו'. אולם, נראה שבקרוב המיתון דווקא ייצר יותר הזדמנויות נדל"ניות.

איך זה יקרה? בארה"ב נכון ליולי 2020 ישנם 16 מיליון מובטלים הזכאים לדמי אבטלה, אך בפועל מדובר על 28 מיליון במצטבר (כולל אנשים שאינם זכאים לקבל דמי אבטלה מסיבות שונות). מובן שדמי האבטלה והמענקים ישולמו עד זמן מסוים ולא לנצח, וסביר להניח שחלק מהמובטלים לא יחזרו לשוק העבודה. בנוסף, ישנן 4 מיליון משכנתאות מוקפאות ורק בחודש האחרון כ- 32 מיליון אזרחים דיווחו שלא שילמו משכנתא או דמי שכירות.

אם נסכם את הדברים, נראה שהנתונים הולכים להשתנות, וליתר דיוק הצפי הוא שבאמצע שנת 2021 המצב ישתנה, כיוון שאנשים לא יקבלו דמי אבטלה ומענקים שונים, ולצערנו יאלצו להיפרד מהדירה שבבעלותם. תופעה זו תייצר באופן טבעי יותר דירות בשוק. מנגד, כדי לסייע לשוק להתאושש מהמשבר, הריבית תישאר נמוכה מאוד.

זה הטיימינג הנכון להיכנס לתחום הנדל"ן בארה"ב

מי שיקדים וילמד עכשיו את התחום, יוכל לייצר לעצמו עתיד כלכלי טוב יותר. הנתונים מראים שמצב השוק הולך להשתנות ולייצר הזדמנויות מעולות למשקיעים, אולם החולייה החסרה היא ידע שיאפשר לנו לגשת בזהירות ובחוכמה לשוק וללמוד עכשיו מה שיהיה רלוונטי לעוד כמה חודשים.

networking
סשיין נטוורקינג במפגש קהילה - פרויקט X

את הידע הזה תוכלו לקבל בסדנא הנחשקת בעולם – פרויקט X המלווה יחד עם צוות מנטורים מנצח. כולם יזמי נדל"ן מצליחים ומנוסים אשר למדו את התחום מיזם הנדל"ן המולטי מיליונר-יהודי רוברט שמין. הסדנא מכשירה אנשים עם שאיפות מהשלבים הראשונים צעד אחד צעד לעבר המטרה.

לדברי מייסדי התוכנית פרויקט X: "יצרנו קהילת נדל"ן בינלאומית עם מעל 1,000 בוגרים שעושים עסקאות בשווי של עשרות מיליוני דולרים בשנה. המטרה שלנו להרחיב את הקהילה בישראל, ולאפשר לכל אדם, בין אם ברצונו להשקיע או ללמוד את התחום – להיכנס לנעליהם של המשקיעים הגדולים". 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה