במשקיעים scaled

יום ראשון בערב, אנחנו בפגישת דאבל דייט זוגית עם זוג מקסים, חברים, שמתעניינים להיות שותפי כסף איתנו בעסקה הראשונה שלנו, בקולומבוס אוהיו. פעם ראשונה שלנו עם משקיעים, הם שואלים שאלות, שאלות טובות, על חלקם יש לנו תשובות ועל חלקן אומרים שנבדוק, ונחזור עם תשובה. חשים את כובד האחריות: להיות אחראים על כספם של אחרים. אמנם אנחנו יודעים שנעשה הכל עבור המשקיעים שלנו, גם אם הדבר כרוך בהפסד כספי שלנו, ותמיד נפעל איתם בתום לב, אבל עדיין, אחריות כבדה. משתדלים כמובן להיות גלויים, לדבר על הסיכונים, אבל גם על הסיכויים, לא לצייר תמונה ורודה מידי..

מתקדמים, הם מעוניינים. הבעל איש קבע בתפקיד עמוס ותובעני. בקושי, אבל הם מצליחים "לגרד את עצמם" לבנק, ומבקשים את ההלוואה: מקדמה על חשבון מענק הפרישה. אני מדבר עם הבנקאי וההלוואה מאושרת. אנחנו שבוע לפני תאריך הסגירה, וצריך להזדרז. בחרנו להעביר את הכספים דרך חברת קוברסי שמתמחה בהעברת כספים לארה"ב. התהליך לא פשוט, בטח לא בפעם הראשונה. עם הזמן נלמד לייעל מאד את התהליך..

יום חמישי בערב, חמישה ימים לפני תאריך הסגירה, טלפון מהמשקיע: "יש בעיות", אבל אני לתומי חשבתי שכבר נפתרו כל הבעיות.. הם ביקשו את ההלוואה למטרת נדל"ן, והבנקאי אומר להם שמנהלת הבנק עצרה את ההלוואה. הבנק לא מאשר את ההלוואה למטרת נדל"ן. אם המשקיע היה מבקש למטרת טיול בחו"ל, קניית רכב או הלוואה לכל מטרה, ההלוואה הייתה מיד מאושרת, חוקים מוזרים קצת של הבנק.. מנסה לבדוק, מפעיל את הקשרים שלי, אבל לא! הדרך כאן מסתמנת ללא מוצא.

קצת בלחץ, מאמינים בעסקה הזו, עבדנו עליה הרבה. אבל בטוחים ש"עסקה טובה תביא איתה את המשקיעים שלה", ואכן לאחר דחייה קצרה במועד הסגירה, מוצאים שותפי כסף נוספים אחרים, ונכנסים איתם לעסקה. הזוג המדהים שהתחלנו איתו את התהליך יחזור להשקיע איתנו לאחר שנה..

מאז עברנו כברת דרך עם המשקיעים שלנו. ההסתכלות שלנו היום על היא שונה לחלוטין. עם הזמן ותהליכים רבים שביצענו מיקדנו את אוכלוסיית המשקיעים שלנו לאנשי צבא ופורשים (גם מפקדים בכירים במיל'..) זו האוכלוסייה שמדברת בשפתנו, זו האוכלוסייה שלה אנחנו נותנים הכי הרבה ערך, וכן, גם הכי כיף לנו לעבוד. כפורשים מצה"ל שעברו תהליך של התפקחות אישית ופיננסית, לקחנו על עצמנו לעצב יחד עם אנשי הקבע והפורשים את הדרך הבטוחה שלהם לפרישה.

אז מאיפה הכל התחיל?

כמו שסיפרתי בעבר: בשנה האחרונה תפקדתי כמפקד צוות בקורס מ"פים וגם כמדריך ראשי בקורס. מלבד צוות שפיקדתי עליו, הייתי אחראי על פיתוח תכני ההדרכה, השיעורים והמצגות. וכך מצאתי את עצמי יום יום, עם 5/6 מפקדי צוות אחרים, חברים, יושבים אצלי במשרד ומדברים על השיעורים שלמחרת. כיוון שבאותם ימים, התחלתי את "עבודת המחקר" שלי בפיננסים, ובהשקעות, וגיליתי עולם שעד אז היה זר לי, הייתי משתף את המפק"צים בתובנות. כך לדוגמא קרה, שחבר, מפקד צוות, שעמד לפני רכישת דירה, בדיוק עמד לפני חתימה על פירעון קרן ההשתלמות שלו. שמעתי על כך ממנו, ומיד המלצתי לו לעצור, ולקחת הלוואת בלון על קרן ההשתלמות. חסכתי לו במהלך הזה כ-18,500 ₪.

עם הזמן החלטתי להרחיב את המעגל, ולפתוח קבוצה ווטסאפ לחברים, אנשי קבע ופורשים ושם לשלוח טיפ פיננסי שבועי, שאת מרבית הטיפים יישמתי לפני כן אצלי. דיברנו בקבוצה על הדרך הנכונה להתנהל פיננסית, על החשיבות בלייצר הכנסות פאסיביות, ועל הדרך לגדול כלכלית ולהכין את עצמך לפרישה. הקבוצה הלכה והתרחבה וכרגע עומדת על למעלה מ-80 חברים.

משהו בנו בתחילת הדרך לא לחלוטין היה שלם עם העיסוק החדש.. התחושה שאני, מחנך ומנהיג בנשמתי, יעסוק רק בכסף .. לא לחלוטין "החליק לי בגרון".  באחד המפגשים המדהימים שלנו עם ארז בניסטי וגילעד פולק מהבעלים של הפרוג'קט איקס, סוף כל סוף התחבר החזון למעשים בפועל. במפגש ארוך ומרגש, סיפרנו על עצמנו, על הנרטיב בחיינו, ועל החוזקות והחולשות שלנו. ארז וגילעד שמומחים בלהעצים יזמים ולמקד אותם, עשו לנו שיעור מדהים בהתבוננות פנימית. הם חידדו לנו את השליחות בחיינו החדשים, שליחות שתמיד חשנו אותה בפנים, אך לא ידענו לומר אותה בבירור: שליחות לסייע ולסלול ביחד עם אנשי הקבע והפורשים את הדרך הנכונה שלהם לפרישה. ללוות את הפורשים לחשיבה פיננסית נכונה, כלומר: "להשקיע היום בעתיד של המחר". על מנת לאפשר לפורש ולמשפחתו את הדרך לחופש פיננסי ורווחה כלכלית באמצעות הכנסה פאסיבית מהשקעות נדל"ן.

יצאנו מהפגישה, עם רוח עזה במפרשים. סוף כל סוף הדברים התחברו לחלוטין. עם הזמן היה מרגש לשמוע פידבקים מאנשי קבע ופורשים שאכן שינינו להם את התפיסה וההתנהלות הפיננסית שלהם, וכיום הם במסלול של צמיחה. כפי שציינתי בעבר, אנחנו מאמינים שככל שניתן ערך לאחר, ובמקרה שלנו לפורשים ולאנשי הקבע, כך נקבל יותר ערך מהם.

משם הדרך הלכה והתבהרה. עיקר העיסוק שלנו הוא באנשי קבע ופורשים. נפגשתי לאחרונה עם עשרות כאלה, והפגישות הללו רק עושות לנו טוב על הנשמה. ההבנה שחשיבה פיננסית נכונה, והשקעה בתבונה, יכולה לשפר דרמטית את איכות חיי איש הקבע והפורש, ובעיקר לתת לו את ההזדמנות לקנות זמן: זמן איכות לעצמו, לזוגיות ולמשפחתו, גורמת לנו לסיפוק רב.

לאחרונה גם פתחתי קבוצה פייסבוק עם מטרות דומות, לחלוק מניסיוני ומניסיון האנשים בקבוצה טיפים להתנהלות פיננסית נכונה יותר. כאנשי קבע ופורשים, רובנו נמצאים בדילמות דומות, כיצד היום ניתן להשקיע, ואיפה כדאי? האם נכון לקחת הלוואות כאלו ואחרות?  מהו חוב טוב ומהו חוב רע וכו'…

החלטנו שנכון שנייצר מפגש ראשוני לאנשי קבע ולפורשים. היה ברור לי שנושא המפגש יהיה: לשמר את התשוקה גם לאחר הפרישה. פניתי לשני חברים מדהימים: גדעון תמר – אלוף ישראל במרתון לגילו, ומאמן מנטלי, ורן קרני – מי שפיקד על מחוה אלון בצבא, וכיום יזם חברתי והקים מכינה יהודית – ערבית בגליל.

החלטנו להרים את הכנס, בסיוע פרוג'קט איקס, ובהתחלה שנשאלנו הערכנו שיגיעו סביב ה-15, 20 זוגות. להפתעתנו גילינו שתוך זמן קצר מכרנו למעלה מ-55 כרטיסים לפורשים/ות ובני הזוג שלהם, ועשינו להם בוקר זוגי מעורר השראה במלון הרודס שעל חוף הים. הפידבקים היו מצוינים, ואנשים יצאו מהכנס מלאי התלהבות. הבאנו את סיפורם של 3 פורשים, שבמהירות מצאו כיוון ודרך פעולה, וגרמו לתקופה האחרונה בשירות הצבאי שלהם להיות מלא בהתלהבות ולא חלילה דעיכה איטית. קראנו לכנס: "לפרוש כנפיים" ודיברנו על מ: 100 ל-100, בניגוד לתפיסה הרווחת אצל פורשים מ: 100 ל-0…

בכנס הגשמנו עוד חלום: עמדנו ודיברנו מרים ואני ביחד. מרים שתמיד היה לה פחד קהל, חששה מהמעמד, והחלטנו להשאיר את ההחלטה אם לעמוד ולדבר עד הכנס. עבדנו על המצגת ימים ולילות, ובאמת תוך כדי הכנס מרים אזרה אומץ וקמה לדבר בשיא הטבעיות. היא עשתה את זה מצוין. המחמאה הכי גדולה שקיבלנו היו מחברים שאמרו לנו: תפרשו מהנדל"ן, מספיק שתעבירו הרצאות, הסיפור שלכם הוא סיפור מדהים…

כיום, כאמור, אני נפגש כל שבוע עם פורשים רבים, ומנסה ביחד איתם לעצב את המסלול הפיננסי שלהם בפרישה. וכך רשימת המשקיעים שלנו תמיד מלאה, ובאופן טבעי לכל עסקה שאנחנו נכנסים אנחנו כבר עם משקיעים שמעוניינים להשקיע יחד איתנו. בעיני התפיסה הנכונה במירוץ סוסים מדברת על השקעה ברוכב ולא בסוס. האמון, היושרה והמקצועיות של היזם, היא החשובה ביותר בכניסה לעסקה. וכך אנשים שמכירים אותנו, שיודעים מי אנחנו, הם בסופו של דבר המשקיעים שהכי כיף לנו לעבוד איתם, והם גם אלו ששולחים אלינו את חבריהם.

לנו זו הדרך הנכונה כיום לצעוד עם המשקיעים שלנו. אנחנו לא רואים במשקיעים שלנו כ"רק משקיעים" אלא כקהילת משקיעים שהולכת וגדלה, אנשי קבע ופורשים שבוחרים להשקיע בעתידם! אנחנו רואים את המשקיעים בראש מעיינינו ותמיד נשתדל לייצר להם עסקאות מעולות, שקיפות לאורך כל התהליך ואמון מלא. רק בדרך הזו, אנחנו מאמינים נצליח לייצר אמון ורצון של המשקיעים להמשיך ולהישאר איתנו לאורך שנים..

להשקיע במשקיעים

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה