wondering

יש לי הלוואה של 100,000 ₪ והשתחררה לי קרן השתלמות עם 100,000 ₪. מה לעשות? האם לפתוח את הקרן, לסלק את ההלוואה ולהשתחרר מהחוב?

אולי נכון יותר להשקיע את הכסף?

ואולי, כמו שהיום כבר כולם מכירים, ניקח הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות ונפעל איתה?

שאלות מצויינות, אליהן נתייחס במאמר שלפניכם:

כפי שאתם בטח יודעים, לכל אחד מאיתנו יש מערכת דעות ואמונות שמשפיעות על כל דבר שאנו עושים. זה מתחיל במה אנו חושבים על עצמנו, ממשיך ביחס שלנו לאחרים, מה דעתנו על העולם ומתנקז לתמהיל האופטימיות-פסימיות שלנו וליחס הסיכון-סיכוי שאנו מוכנים לקחת בתחומי חיינו השונים.

לכן התשובות לשאלות הללו יכולות להשתנות מיועץ למומחה ומאיש מקצוע אחד למשנהו.

אתן את נקודת המבט שלי לענין משתי זוויות.

 

זווית כלכלית מצומצמת:

כדי לבחור באופציה הנכונה עלינו לבדוק את התשואה המתקבלת אל מול הריבית המשולמת.

ככל שההלוואה טובה וזולה יותר והריבית עליה נמוכה יותר, יהיה לנו (בדרך כלל) קל יותר למצוא השקעה שהתשואה עליה תהיה גבוהה יותר מהריבית המשולמת על ההלוואה.

במקרה כזה יהיה שווה לנו יותר כלכלית להשקיע את הכסף במקום להחזיר את החוב ולהרוויח את ההפרש. לצרוך הדוגמא, אם ההלוואה שלי היא בריבית פריים +1% ויש לי הזדמנות השקעה באפיק עם תשואה 4%, הרי שאני משלם היום על הכסף (בחוב שלי) 1.6% לשנה ומקבל 4% ולכן ההפרש – 2.4% הינו הרווח השנתי שלי.

כמובן שיש לקחת בחשבון את העובדה שעם הזמן החוב יורד ולכן תשלום הריבית על יתרת הקרן יורדת, בעוד שההשקעה עולה (בתקווה) ולכן התשואה הכוללת (ריבית דריבית, זוכרים?) תעלה. לצורך כך עושים תחשיב מסודר שמראה את ההבדלים בין האופציות.

נזכור גם שזהו כוחו של מינוף – להשתמש היום בכסף שאין לי כדי לגרוף רווחים. להשקיע היום בזמן שיש לנו הלוואה, במקום להחזיר אותה, זה בדיוק כמו לקחת הלוואה למטרת השקעה כשאני משלם עליה כל חודש (דרך ההשקעה או לא, נושא למאמר אחר) ויוצא ממנה מורווח בתום התקופה. דרך זו מאוד מומלצת כשיודעים מה עושים.

נקודה חשובה נוספת שיש לקחת בחשבון היא המס המשולם. על קרן השתלמות נזילה אין מס ולכן הרווחים הנצברים נשארים שלנו במלואם, מה שאין כן בתוכניות חסכון אחרות, כולל קופות גמל להשקעה וכו' שעליהם נשלם 25% מהרווחים. גם על נדל"ן (בארץ ובחו"ל) יש מיסוי וגם אותו יש לקחת בחשבון בתחשיב.

לאחר שעשינו את התחשיב, נקבל תשובה ברורה מאוד לאור ההנחות שעשינו, מהי הדרך הנכונה עבורנו.

אבל, החיים הם לא רק זווית כלכלית קרה…

זווית כלכלית רחבה:

כאשר אנו באים לענות על השאלה, יש לבחון את מצבנו הכלכלי באופן מוכלל.

איך אנו מסתדרים עם החוב הזה? האם הוא מכביד עלינו או שהוא משתלב בחיינו באופן נח למדי?

האם הוא חלק מחובות נוספים? האם הוא חלק מהמשכנתא או חוב נפרד? (יכול להשפיע על עמלות פרעון מוקדמות)?

מה מטרת ההשקעה? למה ישמש הכסף ומתי נזדקק לו?

לשאלות שהצגתי אין תשובה נכונה, אלא תשובה מתאימה.

חשיבות הנתונים הללו קריטית כדי לתת תשובה מתאימה לשואל השאלה.

ככלל, הגישה שלי היא שחובות לא מחזירים דרך הלוואות אלא דרך התנהלות כלכלית נכונה. הדרך האמיתית לחסכונות בטוחים היא כשהם מגיעים מהתנהלות השוטפת שלנו ולא כשאנו פתאום מקבלים מענק, מתנה, בונוס או ירושה, דברים שקשה לצפות אותם ולא ניתן באמת לסמוך עליהם. הם ישמשו כבונוס שנשמח לקבל אבל לא נבנה עליו.

לכן אני חושב שנכון יותר להחזיר את ההלוואות מתוך התזרים השוטף (הפער בין ההכנסות להוצאות שלנו בכל חודש) ואת הכסף שהתפנה להשקיע בדרכים המתאימות למטרת ההשקעה.

עם זאת, ישנם משפחות שראינו שההחזר החודשי הכביד עליהן מאוד ובמצב שבו לא ניתן היה למחזר את ההלוואות ולהקל על ההחזר החודשי, החלטנו לבצע החזר מרוכז מסכום הכסף שהתפנה ולבצע "ריסטארט" למשפחה.

אז האם כדאי להחזיר הלוואות קיימות או להשקיע?

תלוי בסוג האישיות שלכם, במטרות ובחלומות שלכם. אני מכיר אישית אנשים ש"שונאים הלוואות" ועושים הכל להימנע מהן. זו זכותם המלאה ושכרה בצידה.

אני קורא לכם לבחון את השאלה מנקדות מבט אלטרנטיבית –

"מה אני יכול לעשות עם הכסף הזה מעבר להחזרת החוב?"

זה יפתח לכם עולם שלם שיאפשר לכם להתפתח במערכת היחסים שלכם עם השפע.

אני כאן עבורכם, אליהושע שקלים.

'מפת דרכים ליצירת הכנסה נוספת': כנס מקצועי בשידור LIVE [ללא עלות]
לאור ההתעניינות הגוברת בתוכנית פרויקט X ולאור השאלות הרבות שקיבלנו מכם על נדל"ן, השקעות ויצירת הכנסה נוספת במשבר 2020, החלטנו לקיים אירוע לייב מיוחד [ללא עלות] שבו נפרוש את הנתיב המלא ליצירת הכנסה מנדל"ן עפ"י שיטת פרויקט X, כולל הצגת עסקאות אמיתיות, בניית צוות, גיוס כספים, מיינדסט יזמי ועוד וכולל כמובן מענה חי לשאלות הבוערות שלכם. ההצטרפות ללא עלות אך דורשת רישום מראש >>  https://bit.ly/2WJLroW אליהושע שקלים הוא מאמן אישי, יועץ לכלכלת המשפחה ולמשכנתאות, המתמחה בליווי משפחות להצלחה כלכלית. אליהושע מאמין כי בעבודה אישית ובהינתן תוכנית נבונה, כל משפחה יכולה לבנות לעצמה עתיד פיננסי בטוח ולהגשים את החלומות והיעדים שתציב לעצמה.]]>

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
גלילה למעלה